Dňa 22.apríla si každoročne pripomíname DEŇ ZEME.
Tento sviatok súvisí s pôvodným ĎNOM ZEME, ktorý sa v dávnej minulosti konal počas osláv jarnej rovnodennosti 21. marca.
V modernom poňatí je to ekologicky orientovaný sviatok, počas ktorého sú ľudia upozorňovaní, že ich správanie často vplýva na zhoršovanie a ničenie životného prostredia našej planéty. Zároveň sa diskutuje o možnostiach, ako týmto javom zabrániť.
História vyhlásenia tohto sviatku siaha do Spojených štátov amerických. Jeho zakladateľom je americký mierový aktivista John McConnell (1915 - 2012). Už v roku 1939 si uvedomil, že výroba plastov veľmi znečisťuje životné prostredie. Jeho obavy o ekológiu rástli už v období, keď boli myšlienky súvisiace so starostlivosťou o životné prostredie ešte zriedkavé. V ďalších rokoch sa tejto problematike venoval čoraz viac. Vytvoril i vlajku Dňa Zeme a zaslúžil sa o oslavu prvého novodobého Dňa Zeme, ktorá sa konala v roku 1969 v San Franciscu. Cieľom kampane spojenej s týmto sviatkom bolo zvýšenie energetickej účinnosti, recyklácia odpadu a hľadanie obnoviteľných zdrojov energie.
Táto akcia mala obrovský ohlas medzi študentmi. Pre prvú oficiálnu oslavu Dňa Zeme, ktorá sa konala v roku 1970, bol vybraný 22.apríl.
Organizácia spojených národov (OSN) začala tento sviatok oslavovať v roku 1971. V roku 1990 sa k USA pripojili i ostatné krajiny našej planéty, a tak sa 22. apríl stal Medzinárodným dňom Zeme.
Tento medzinárodný sviatok pripomína ľudstvu závislosť na prírodných zdrojoch a upozorňuje na dopady ľudskej činnosti na životné prostredie.
Človek môže prežiť kvalitný a plnohodnotný život iba vtedy, keď má kvalitné životné podmienky. Nie všetci ľudia ich však majú. Mnohých sužuje nedostatok pitnej vody a znečistený vzduch spôsobený smogom z fabrík a dopravy. Rieky, moria a oceány sú plné plastového odpadu, čo je dôsledok konzumného spôsobu života ľudí.
Počas Dňa Zeme si častejšie ako inokedy pripomíname i potrebu starostlivosti o čistotu nášho bezprostredného okolia, potrebu predchádzania vzniku odpadov, ich triedenie, či vysádzanie zelene. Zároveň sa zamýšľame nad našim spotrebiteľským správaním. Množstvo vecí, ktoré nakupujeme, spôsoby cestovania, spotreba palív a energie sa odráža v stave, v akom sa nachádza naša planéta.
V tieni pandémie Covid 19 si ešte viac uvedomujeme, že všetko je pominuteľné. Nič z toho, čo máme, by sme nemali považovať za samozrejmosť. Zdravie ľudí i zdravie našej planéty nie je výnimkou.
Staňme sa preto podporovateľmi zdravého spôsobu života a aktivít súvisiacich so zlepšovaním životného prostredia na Zemi. Zem je jediná planéta, na ktorej je rozvinutý život v podobe, v akej ho poznáme.
V závere by som chcela zopakovať slová prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu: „Zem nás ochráni, ale bez našej pomoci to nezvládne.“
RNDr. Danica Božová, koordinátorka environmentálnej výchovy
Do fotogalérie bol pridaný nový album DEŇ ZEME.