Jeseň nás núti bilancovať a zhodnocovať dni, ktoré sme prežili počas predošlých mesiacov. K tomuto rozjímaniu pravidelne prispieva aj pár chvíľ voľna, ktoré pravidelne prichádzajú v prvé dni novembra. Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých (tzv. Dušičky) patria ku komornejším sviatkom, ktoré trávime v úzkom rodinnom kruhu a myšlienky venujeme tým, ktorí nás navždy opustili. V posledných rokoch mu však silnú konkurenciu robí Halloween, ktorý prichádza zo západu.
Ako sa môžeme o týchto sviatkoch rozprávať s našimi deťmi?
Dušičky sú sviatok reálnych ľudí, ktorí tu boli a chodíme si ich uctiť na cintorín (zdobením hrobov, modlitbou, zapálenou sviecou), zatiaľ čo Halloween je sviatok vymyslených duchov. Halloween môže deti veľmi vystrašiť, lebo majú strach z toho, že sa niekomu blízkemu niečo stane a príde ho strašiť. Deťom nikdy nehovoríme, že naši predkovia vyjdú z hrobu a prídu nás strašiť. Smrť je prirodzenou súčasťou života, deťom treba vysvetliť, že nám je smutno, ako to prežívame a raz sa spolu všetci stretneme.
Tekvica je symbolom Halloweenu?
Každý si to vysvetlí po svojom, keďže média sú preplnené rôznymi informáciami. Naše deti v MŠ si od p. uč. vypočuli príbeh, že niekedy dávno, tiež chodili ľudia na cintorín uctiť si pamiatku zosnulých avšak až večer. Keďže bola tma, vyrobili si lampáš v ktorom bola zapálená svieca, ktorý ich sprevádzal. Aby im nezhorela a nezhasla svieca, lampáš musel byť odolný. V tom čase dozreli tekvice a tak vznikol lampáš SVETLONOS z tekvice.
Ak naše deti budú poznať podstatu a históriu jednotlivých sviatkov, budú sa vedieť správne a múdro v dospelosti rozhodnúť, ktorý z nich vlastne oslávia.
Mgr. Ľubica Ďuricová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Pamiatka zosnulých vs. Halloween.