NP POP 3 - Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3
Projekt POP 3 je národným programom financovaným zo zdrojov Európskej únie a jeho zámerom je podporovať odborníkov pracujúcich v oblasti vzdelávania.
Hlavným cieľom projektu NP POP 3 je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty NP POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II) a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do národného projektu je zapojených takmer 2400 škôl v rámci Slovenska.
Pozície v projekte NP POP 3:
- Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Ľubica Ďuricová
- Pedagogický asistent: Bc. Katarína Olexáková
- Rodičovský asistent: Ivona Pačajová
Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).
NP PRIM II- Projekt Inklúzie v Materských školách
NP PRIM II. je pokračovaním aktuálne implementovaného projektu Podpora predprimárneho vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít I. (NP PRIM I.). Ide o jeden z vybraných projektov „Take away“ balíka, ktorý predstavuje sociálnu inováciu založenú na kombinácií inkluzívnych programov za účelom zrýchlenia pokroku procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít (MRK) v štyroch strategických oblastiach vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.
Hlavným cieľom projektu je zvýšiť počet detí z MRK, ktoré navštevujú MŠ a to prostredníctvom:
- vytvárania inkluzívneho prostredia v MŠ,
- na základe práce s rodinou.
Národný projekt prispieva k zlepšeniu predpokladov detí z MRK na úspešné zvládnutie vyšších stupňov vzdelávania, ktoré v dlhodobom horizonte zvýši šance príslušníkov MRK uplatniť sa na trhu práce.
Inkluzívny tím NP PRIM II:
- Koordinátor inkluzívneho vzdelávania: Oľga Fendeková
- Pedagogický asistent: Kristína Gabčová
- Odborný zamestnanec: Mgr. Zuzana Kupčová (sociálny pedagóg)
- Rodičovský asistent: Ivona Pačajová
Širší inkluzívny tím vytvárajú aj:
- ostatní pedagogickí (a nepedagogickí) zamestnanci materskej školy, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní detí z MRK,
- ďalší relevantní aktéri (napr. terénny sociálny pracovník, komunitný pracovník, asistent osvety zdravia a pod.).
Cieľom pôsobenia inkluzívnych tímov je zaviesť Inkluzívny model predprimárnej výchovy t.j. vytvoriť také prostredie, ktoré akceptuje deti z najrôznejších prostredí a sústreďuje sa na využívanie ich silných stránok a posilňovanie oblastí, v ktorých zaostávajú.
Doba realizácie projektu: do 30. júna 2023.
NP PRIM - Projekt Inklúzie v Materských školách
NP PRIM je jeden z vybraných projektov „Take away“ balíka, ktorý predstavuje sociálnu inováciu založenú na kombinácií inkluzívnych programov za účelom zrýchlenia pokroku procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít (MRK) v štyroch strategických oblastiach vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.
Hlavným cieľom projektu je zvýšiť počet detí z MRK, ktoré navštevujú MŠ a to prostredníctvom:
- vytvárania inkluzívneho prostredia v MŠ,
- na základe práce s rodinou.
Národný projekt prispieva k zlepšeniu predpokladov detí z MRK na úspešné zvládnutie vyšších stupňov vzdelávania, ktoré v dlhodobom horizonte zvýši šance príslušníkov MRK uplatniť sa na trhu práce.
Projekt je zameraný na systematickú podporu účasti detí z prostredia MRK na predprimárnom vzdelávaní a bude realizovaný prostredníctvom viacerých aktivít:
- Zamestnávanie AsU, ktorých úlohou je napomáhať deťom z MRK pri samoobslužných činnostiach, prekonávaní jazykovej bariéry a pri ich celkovej integrácii do kolektívu detí v MŠ a i.,
- Zamestnávanie OZ ako novú pozíciu pracovníka v MŠ, ktorí budú realizovať špeciálne aktivity na urýchlenie vývoja detí z MRK podľa ich špecifických potrieb.
- Vytvorenie inkluzívnych tímov, zložených so zamestnancov MŠ, ktoré zabezpečia udržateľné podmienky pre integráciu a inklúziu detí z MRK do MŠ.
- Rozvoj materiálnych podmienok MŠ pre inkluzívne vzdelávanie a to zabezpečením didakticko-materiálnych balíčkov do materskej školy: hygienické potreby, základné oblečenie, kognitívne pomôcky a i.,
- Cielenú podporu práce s rodinou (s rodičmi a deťmi, ktoré ešte nechodia do MŠ), prostredníctvom koordinátorov práce s rodinou,
- Vytvorenie metodických materiálov a budovanie kapacít inkluzívnych tímov materskej školy prostredníctvom metodickej príručky a aktivít vzdelávacieho charakteru,
- Odborné poradenstvo a konzultácie zabezpečované prostredníctvom expertov v oblasti inkluzívneho vzdelávania.
Doba realizácie projektu: do 31. októbra 2020.