• Informácie o poskytovaní dotácie od januára 2024

Poskytovanie dotácie na stravu pokračuje aj naďalej

V tejto súvislosti uvádzame, že ak rodič žiadosť o poskytnutie dotácie na stravu na svoje dieťa už predložil v rozpočtovom roku 2023 a táto žiadosť nebola zo strany rodiča odvolanádotácia na stravu sa od 01.01.2024 poskytne na základe tejto žiadosti (takýto rodič nepredkladá zriaďovateľovi novú žiadosť o poskytnutie dotácie od 01.01.2024).

Týmto stravníkom odporúčame, aby si výšku svojej zálohy a platby za réžiu overili u vedúcej školskej jedálne osobne.

Zákonní zástupcovia žiakov, ktorí majú o stravovanie z dotácie v novom roku záujem a neboli doteraz stravníkmi školskej jedálne vyplnia v kancelárií vedúcej školskej jedálne zápisný lístok, ktorý je zároveň žiadosťou o dotáciu a to najneskôr do 22.12.2023. Následne je potrebné uhradiť zálohu na ,“prepadnuté´“ obedy vo výške 20 eur a režijné náklady vo výške 0,20 za každé odobrané jedlo.

Dotácia na stravu je podmienená žiadosťou zákonného zástupcu a tiež účasťou žiaka na vyučovaní. V prípade neúčasti žiaka na vyučovaní zo zdravotných, alebo iných dôvodov, ostáva povinnosťou rodičov tohto žiaka z obedu vyhlásiť. V opačnom prípade bude stravníkovi účtovaná plná výška ceny obedu zo zloženej zálohy.

DOTÁCIA v školskom roku 2023/2024

Vážení stravníci, v súvislosti s poskytnutím dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa (ďalej len „dotácia na stravu“) na obdobie od 01.09.2023 do 31.12.2023, v súlade so zákonom č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznamujeme zákonným zástupcom žiakov nasledovné:

- v priloženom linku nájdete ZÁPISNÝ LÍSTOK na stravovanie v novom školskom roku. Tento zápisný lístok bude okrem mena a priezviska žiaka a rodného čísla obsahovať aj možnosť označenia výberu možnosti o dotáciu v budúcom školskom roku. Zápisný lístok na ktorom bude zaškrtnutá možnosť MÁM ZÁUJEM bude zároveň považovaný za žiadosť o dotáciu. To znamená, že už nebudú rozdané návratky so zisťovaním záujmu.

- zápisné lístky si môžu zákonní zástupcovia stiahnuť v priloženom linku, vytlačiť, vyplniť a podpísané doručiť osobne do kancelárie  vedúcej školskej jedálne v období od 21.08.2023 do 08.09.2023.

- rodičia, ktorí nemajú možnosť stiahnuť a vytlačiť si zápisný lístok, môžu oň požiadať osobne v kancelárii vedúcej školskej jedálne.

- v mesiaci september si rodičia okrem zápisného lístka donesú 20 eur zálohu na ,,prepadnuté“ obedy. Táto záloha bude používaná na celé obdobie trvania dotácie, to znamená do konca kalendárneho roku 2023. Žiakom, ktorým záloha z predchádzajúceho školského roku ,,neprepadla“, alebo ju úplne nevyčerpali, bude táto suma odpočítaná od novej zálohy. Rodičom naďalej ostáva povinnosť uhradiť režijné náklady a to v sume 0,20/za každý odobraný obed. Zálohu je možné uhradiť v hotovosti v kancelárii vedúcej školskej jedálne alebo prostredníctvom prevodu na bankový účet.

Usmernenie k poskytovaniu dotácií pre deti od 01.05.2023

Účel poskytnutia dotácie na stravu

Dotácia na stravu je určená na zabezpečenie obeda a iného jedla pre dieťa v materskej škole a žiaka v základnej škole (ďalej len dieťa).

Výška dotácie na stravu

• 1,40 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole (ďalej len „MŠ“) a odobralo stravu,
          • 2,10 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v základnej škole (ďalej len „ZŠ“) na prvom stupni a odobralo stravu,
          • 2,30 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na druhom stupni a odobralo stravu.

Sumy poskytovanej dotácie na stravu boli stanové tak, aby pokryli náklady na nákup potravín na obed v 5. finančnom pásme, platné od 01.01.2023 pre zariadenia školského stravovania. Podmienkou je vždy účasť na vyučovaní a odobratie obeda.

Oprávnené deti na poskytnutie dotácie na stravu bez posúdenia príjmu domácnosti:

• deti v poslednom ročníku materskej školy (predškolák plniaci povinné predprimárne vzdelávanie, dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole)
          • za podmienky, že zákonný zástupca dieťaťa, písomne požiada o podanie žiadosti o poskytnutie dotácie na stravu.
          • žiaci vo všetkých ročníkoch základnej školy,
          • Podľa novely sa od mája 2023 nebude prihliadať ani na to, či je rodič poberateľom daňového bonusu na dieťa. To znamená, že rodič  si na dieťa môže uplatňovať dotáciu na stravu aj v prípade, že naň rodič poberá daňový bonus.

Žiadosť o poskytnutie dotácie na stravu

>>> Zápisný lístok <<< (na stiahnutie)

Podmienkou poskytnutia dotácie na stravu je písomná žiadosť, ktorú podáva prostredníctvom zariadenia školského stravovania zákonný zástupca žiaka a účasť žiaka na vyučovaní.

Podmienkou na odobratie obedu je účasť na vyučovaní. V prípade neúčasti žiaka na vyučovaní, nebude možné obed odobrať žiadnym spôsobom a tento obed mu prepadne. Povinnosťou zákonného zástupcu je v prípade neúčasti na vyučovaní toto dieťa vyhlásiť najneskôr do 8.00 hod.. Ak dôjde k náhlej zmene zdravotného stavu žiaka počas vyučovania, v takomto prípade si bude môcť zákonný zástupca obed prevziať len na základe telefonického oboznámenia vedúcej školskej jedálne.