• Organizácia MŠ

Prevádzka v MŠ je počas pracovných dní v čase od 6.30 hod. do 16.00 hod. Výchovno-vzdelávaciu činnosť v materskej škole zabezpečuje šesť pedagogických zamestnankýň, ktoré pracujú na dve zmeny, jedna rodičovská asistentka a jedna pedagogická asistentka.  O čistotu a poriadok v MŠ sa starajú dve upratovačky.

Schádzanie detí sa prevádza  v čase od 6.30 hod. do 8.00 hod.

Rozchádzanie detí sa prevádza  v čase od 15.00 hod. do 16.00 hod.

Organizačné usporiadanie denných činnosti v materskej škole

Usporiadanie denných činnosti, ktoré sa pravidelne opakujú je súčasťou denného poriadku. Denný poriadok je dostatočne pružný, reaguje na potreby a záujmy detí pre jednotlivé triedy. Poskytuje priestor na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt každého dieťaťa v materskej škole. Denný poriadok je vypracovaný v súlade so Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie, Školským vzdelávacím programom „Chceme sa hrať, učiť sa a smiať“ ktorý zohľadňuje:

• vyvážené striedanie činnosti (optimálny biorytmus, bezstresové prostredie)
          • dodržiavanie zásad zdravej životosprávy (zdravý životný štýl)
          • dostatočný časový priestor na hru a učenie dieťaťa,dodržiavanie pevne stanoveného času na činnosti zabezpečujúce životosprávu.

Všetky organizačné formy denného poriadku sú po pedagogicko-psychologickej stránke rovnocenné. Majú vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa vo všetkých vzdelávacích oblastiach, preto ich pedagogicky usmerňujú kvalifikovaní učitelia predprimárneho vzdelávania.

Súčasťou denného poriadku sú:

Hry a činnosti podľa výberu detí- sú spontánne alebo učiteľkou navodzované hry. Ich súčasťou je dopoludnia aj ranný filter prípadne aj ranný kruh. Hry a činnosti podľa výberu detí sú zaraďované ako samostatná organizačná jednotka počas prichádzania detí do materskej školy a odchádzania popoludní. Súbežne s nimi sa môžu uskutočňovať aj vzdelávacie aktivity. Pri navodzovaní obsahu hier a činností podľa výberu detí sa kladie dôraz na uplatňovanie ich individuálnych záujmov a potrieb.

Zdravotné cvičenie sa realizuje každý deň v určitom čase zásadne pred jedlom (spravidla pred desiatou) s podmienkou dodržiavania hygienických zásad (vo vyvetranej miestnosti, prípadne vonku). Patrí k vopred plánovaným činnostiam. Môže sa zaradiť aj viackrát v priebehu dňa a môže sa realizovať tak v interiéri (herňa, telocvičňa), ako aj v exteriéri materskej školy (školský dvor, terasa, ihrisko a.i.).

Vzdelávacie aktivity sú aktivitami vzťahujúcimi sa na sprostredkovanie plánovaných vzdelávacích obsahov jednotlivých vzdelávacích oblastí. V rámci vzdelávacích aktivít sa vytvára nosný priestor na postupné dosahovanie výkonových štandardov. Vzdelávacie aktivity sa zaraďujú ako samostatná organizačná jednotka alebo môžu byť súčasťou všetkých ostatných denných činností. Sú realizované ako individuálne, skupinové alebo frontálne aktivity detí. Časové trvanie vzdelávacej aktivity musí rešpektovať schopnosti a potreby detí, ich vývinové osobitosti a zákonitosti psychohygieny.

Pobyt vonku – zastúpené sú najmä spontánne pohybové aktivity. Môže obsahovať cielené vzdelávacie aktivity pre všetky vzdelávacie oblasti, v prípade zaradenia cielených vzdelávacích aktivít na pobyte vonku so zameraním na iné vzdelávacie oblasti ako Zdravie a pohyb, by sa mal pobyt detí vonku predĺžiť, aby bol čas na spontánne pohybové aktivity. Pri nepriaznivom počasí by sa mali zabezpečiť podmienky na pohybovú aktivitu v triede alebo v telocvični.

Odpočinok - realizuje sa v závislosti od potrieb dieťaťa.

Činnosti spojené so životosprávou (osobná hygiena, stravovanie, stolovanie) sa realizujú v stanovenom čase. Čas podávania stravy je zohľadnený podmienkami tunajšej školy.

Denný poriadok

6:30 - Otvorenie MŠ

- Hry a činnosti podľa výberu detí (spontánne alebo učiteľkou navodzované hry, súčasťou je ranný filter, ranný kruh, osobná hygiena), Zdravotné cvičenia

8:30 - 9:00-Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena), Desiata